Permakültür uygulama ve doğal yaşam alanı. yabanciftligi.com

PERMAKÜLTÜR EĞİTİMİ

Permakültür eğitimleri; Araştırmalarımdan öğrendiğim kadarıyla, permakültür ile ilgili olarak, yurt dışında bazı üniversitelerde  bölüm veya ders var. Ayrıca birçok özel ve sivil kuruluşlar bu konuya ağırlık vermiş, uygulama çiftlikleri oluşturmuş, bu çiftliklerde teorik ve uygulamalı eğitimler veriyorlar. Türkiye’de de yine bu konuda eğitim ve sertifika almış kişiler veya bağlı oldukları kurumlar tarafından,  bu eğitimler dönem dönem veriliyor. 

Permakültür ve doğal tarım, temiz gıda üretimi hakkında yaptığım araştırmalar esnasında farklı tarih ve yerlerde yapılacak olan eğitimlere göz gezdirdim. Bu eğitimlere ben de katılmak istiyordum. Bana, tarih ve yer açısından en uygun olanı belentepe.org sitesinde yayınlanan Taner Aksel Bey in vereceği kurs uygun geldi. Belentepe permakültür çiftliğinin kurucusu Tanel Aksel, bu konuda bir fiil uygulamalar yaparak bu işe gönül vermiş ve aynı zamanda, permakültür uygulamasını bulup araştıran ve bu uygulamayı yaymaya çalışan, permakültürün isim babası olan Bill Mollison dan eğitim ve sertifika almış biri. Ve bende tercihimi bu yönde yaptım.

İlk başladığın eğitim;  Sayın Taner Aksel Bey’ den oldu.

Doğa ile Tasarıma Giriş Kursu
( 12 saat, 2 gün)
18-19 Ocak 2020, Istanbul

Boğaziçi Üniversitesinde düzenlenen 2 günlük yoğun bir eğitim sonrası Permakültür – Doğa ile Tasarıma Giriş Kursu Sertifikası nı aldık. Bu eğitim, Permakültür ile tanışmanın ilk adımları sayılır. Çok faydalı ve keyifli geçti, Benim daha önce internet ortamından, kitaplardan öğrendiğim ve uygulamaya geçirdiğim bilgilerin pekişmesine, bazı eksik ve yanlış yaptığım şeylerin ortaya çıkmasına sebep oldu.

Bugün ( 20/01/2020 ) permacultureglobal.org ” PERMACULTURE Worldwide Network topluluğuna kaydımızı yaptırdık. Yani Uluslararası Permakültür ağında biz de yerimizi almış olduk.

Öğrenmenin sınırı yok, yeni kurslara devam:

Şimdi, yine Boğaziçi Üniversitesi’ nde düzenlenecek olan, permakültür uygulamasını çok daha detaylı olarak öğreneceğimiz ve arazide bir fiil uygulama imkanına da sahip olacağımız, toplamda 72 saat olacak,  PDC Permakültür Tasarım Sertifika Kursu muz var. Ve bu kursa da 18-19 Ocak, 23-26 Ocak, başlamış olduk. ilk dört günlük kurs bitti bile.

22-23 Şubat, 29 Şubat -1 Mart, 7-8 Mart yoğun teorik ve arazide uygulama dersleri ile kursumuz bitecek ve hayırlısı ile PDC Permakültür Tasarım Sertifika mızı alacağız. Bu konuya ilgi duyan tüm arkadaşlara fırsat ve imkan bulduklarında, bu kursların herhangi birine katılmalarını tavsiye ediyorum. Her şey çok farklı oluyor. Sadece doğal sebze meyve yetiştirme değil, doğayı, ekosistemi, yani dünyayı kurtarma çabasına giriyorsunuz.