Doğal Kırma Yeşil Zeytin Hazırlama


Bizim köyde (Hayriye Köyü) her türlü meyve ağacı vardır ve iklimi her türlü meyve ağacının yetişmesine uygundur. Ancak zeytin hariç.  Ben bu civarlarda zeytin ağacı hiç görmedim. Anlatılanlara göre; eken olmuş, ağaç büyümüş gelişmiş fakat hiç ürün alınamamış.

Gemlik bu bölgeye pek uzak sayılmaz, bu nedenle köylü pazarlarında taze yeşil zeytin bulma şansımız olabiliyor. Sanırım her bölgenin halk pazarlarında mevsimine göre taze yeşil zeytin bulma imkanı olabilir.  Bizim oralarda (Şanlıurfa ) genelde zeytin denildiğinde, akıllara yeşil kırma zeytin gelir ve hep o zeytin tüketilir. Mevsimi geldiğinde herkes aile nüfusuna göre 20-30 kilogram yeşil taze zeytin alır ve bunu kırıp soya koyar. Tüm kış boyunca bu zeytini tüketirler. Bilmiyorum kırma yeşil zeytin sever misiniz. Ben çok severek tüketirim.  Yeşil zeytinin bir çok faydası olduğunu bir çok kaynaktan okumuştum. Yeşil zeytinin özellikle kalp sağlığına, kalbin düzenli çalışmasına, kan dolaşımının sağlanmasında, kandaki şeker oranının düzenlenmesinde, kansere karşı korunma ve benzeri bir çok  faydasını okudum.  Hem doğal hiçbir katkı malzemesi kullanmıyorsunuz  hem de  çok sağlıklı olduğu söyleniyor. Çocukluk yıllarımdan aklımda kaldığı,  ve kendim yapıp uyguladığım, çok güzel sonuçlar aldığım,  kırma zeytin yapımını sizinle de paylaşmak istiyorum.

Kırma zeytin için alacağınız zeytin çok önemlidir. Alacağınız zeytinin çok büyük boyutta olması tavsiye etmiyorum . Kırma zeytin yapımı için küçük ve orta boy  ve siyahlaşmamış ,çok olgunlaşmamış  yeşil ve sert, ama yağlı olanını tercih etmek gerekiyor. Ve yine uzun ince ama çok sert ve kuru olan zeytinlerin pek lezzeti olmaz. Mümkünse bulabilirseniz zeytinin yuvarlak olanını tercih ediniz. Fakat her yörenin kendine özgü güzel yeşil zeytinleri  de var, yani benim söylediğim şekil şartlarına uymayan zeytin de olabilir. Buna siz karar vermelisiniz.Her neyse sonuç olarak yağlı ve çok büyük olmayan  zeytinler alınmalıdır.

 Yapılışına gelince; sert bir zemin üzerinde  bir tahta tokmak, bir tahta parçası veya dere kenarlarında bulunan bir yuvarlak taş ve buna benzer bir malzeme ile zeytinleri tek tek kırmalıyız. Kırmak derken; zeytin tanelerinin bir tarafı çatlamalı, açılmalı ama bu işlemi yaparken zeytinin çekirdeğinin kırılmamasına ve zeytin tanesinin  çok ezilmemesine dikkat etmeliyiz.  Kırılan zeytinleri de hemen su dolu bir kaba atmalıyız. Atmalıyız ki kırılan zeytinlerin  rengi değişmesin,  kararmasın. Tüm zeytin tanelerini bu şekilde kırıp suya koymalıyız.  Daha sonra tüm bu zeytinleri   büyük bir bidona koyup üzerine alabildiği kadar çeşme suyu ilave ediyoruz. Güneş görmeyen bir yerde bekletiyoruz. Zeytinlerin acı sularını atarak, kırılmış zeytinlerin tatlı olmasını sağlayacağız.  Bu işlemi zevkinize göre ( Ben zeytini biraz acı severim. Böyle daha faydalı olduğu söylenir.) 10 – 15 gün kadar tekrarlayınız. Sürekli suyunu değiştirmiş olduğunuz bu zeytinlerin tadına bakın . Eğer istediğiniz gibi tatlı olmuşsa, yani acılığı gitmiş ise, zeytin miktarına göre 5 er litrelik cam kavanozlara dolduruyoruz. Kaya tuzu ile hazırlamış olduğumuz salamura suyunu, kavanozlar taşana kadar dolduruyoruz. Bu şekilde kavanozların ağzını sıkıca kapatıp güneş görmeyen, serin bir yerde saklıyoruz. Bu zeytinleri tüketmek istediğimiz zaman, bir kavanozu açın. Daha dayanaklı, lezzetli olması ve parlak görünmesi için, içine bir çay bardağı kadar zeytinyağı, yoksa herhangi bir sıvı yağ ilave edin. İşlem tamamdır. Bu zeytinleri rahatlıkla tüketebilirsiniz.Yeşil zeytini  tüketirken, tabağınıza  isteğe göre tekrar zeytinyağı limon ve baharat ilave edebilirsiniz. Diğer kavanozdaki zeytinlere ihtiyacınız olmadığı sürece hiç dokunmayın ve suyunu değiştirmeyin. İlk koymuş olduğunuz suda öylece kalsın. Kapağı açılmayan ve suyu değiştirilmeyen yeşil zeytinler uzun süre sağlıklı olarak saklanmış olacaktır. Tüketmek istediğiniz her zeytin kavanozunu,  yukarıda bahsettiğim işlemi tekrarlayarak afiyetle tüketebilirsiniz. Bir başka doğal ürün hazırlamada buluşmak dileği ile şifa olsun.