Çevre KirliliğiÇevre kirliliği ve PERMAKÜLTÜR uygulaması;

Dünyanın bir çok coğrafyasından, her gün yeni bir doğal afet haberi gelmeye başladı. Bu doğal felaketlerin meydana gelmesinin veya son yıllarda bu kadar çok tekrarlanmasının sebepleri araştırılıyor. Bu konuda yapılan açıklamalarda, bu felaketlerin zeminini maalesef insanların kendi elleriyle hazırladıkları ve en büyük suçlunun yine  insan olduğu belirtiliyor.

İnsanların çevreye, toprağa, doğaya verdiği en önemli zararların başında, gıda üretiminde kullandıkları kimyasal geliyor. Tarım alanlarında kullanılan, fazla veya bilinçsiz  gübreleme, zararlılar için kullanılan kimyasallar çevre kirlenmesinde en önemli etkenlerden biri olarak gösteriliyor. Ayrıca  kullanılan bu gübre ve yapay minerallerden yer altı su kaynakları, göl ve akarsular da nasibini alıyor. Zamanla bu bölgedeki tüm canlılar da etkileniyor. Bu sorunun boyutları da her geçen gün katlanarak, büyüyerek devam ediyor.

Endüstriyel tarım uygulamaları, bir yandan insanlığa refah ve mutluluk, bolluk getirirken, öte yandan kirlenme yoluyla, toprak, su ve havanın doğal dengesinin bozulmasına yol açarak, tüm canlı yaşantısını her geçen gün artarak tehdit eder duruma gelmiştir.

Çevre  kirlenmesine yol açtığı gerekçesi ile tarımda gübre kullanımına son verilmesi veya az kullanılması  gibi bir durumda, dünyanın  birçok ülkesinde  zaten mevcut  olan açlık ve beslenme sorunları çok daha  büyük boyutlar kazanacak, tüketicinin yiyecek ve giyecek maddelerine ödediği fiyatlar çok yüksek düzeylere yükselecek  denilmektedir.

Çevre kirliğine yol açan bir çok sebep var. Tarım arazilerinde gübre veya zararlı mücadelesinde bilinçsiz veya sürekli kimyasal kullanımı, toprağımızın, gıdamızın, doğal hayatın ve dolaysıyla sağlığımızın bozulmasına neden olan etkenlerden sadece biri.

Peki ne yapmalıyız? Bu sorunu en az hasarla, herkesi mutlu edecek bir şekilde nasıl çözebiliriz.

Ben bilim adamı değilim. Bu konuda eğitim almış bir uzman da değilim. Ama kendim ve ailem için sağlıklı gıdaya ulaşmak için, çok çaba harcayan, araştıran biriyim. Son yıllarda, kendi gıdamı kendim üretme çaba ve arayışına girdim. Kendi çiftliğimde bu konu ile ilgili birçok uygulamaya başladım. Çok olmasa da, sağlıklı, doğal gıda ihtiyacımızın bir kısmını üretmeye başladık. Bu üretimin sürekliliğini ve çeşitliliğini artırma çalışmalarımız da devam ediyor.

Diğer yazılarımda da anlattığım gibi, bu konuda, fırsat bulduğum her ortamda, özellikle yabancı kaynaklardan araştırmalar yapıyorum. Eğitimlere katılıyorum. Bu araştırma ve eğitimlerden öğrendiğim PERMAKÜLTÜR uygulaması, sanırım bu problemin çözümünde oldukça önemli yöntemlerden biri olabilir.

Permakültür, tarımda kimyasal kullanımını bitiriyor. Bahçenizdeki ağaçlardan, bitkilerden, yetiştirdiğiniz kümes veya diğer hayvanlardan, elde ettiğiniz atıklardan oluşturduğunuz ”Kompost” bu doğal gübreyi tekrar toprağınıza kazandırıyorsunuz. Toprağın ihtiyaç duyduğu bazı kimyasalları, yine toprağa ekeceğimiz farklı azot tutucu bitkilerden elde ediyorsunuz. Zararlılardan, zararlı kovucu bitkiler, bitkilerden elde edeceğimiz ilaçlar ve bahçemize ektiğimiz farklı bitkiler sayesinde arazimize çektiğimiz zararlı yok edici, faydalı böcekler sayesinde mücadele ediyorsunuz. Bu uygulama toprağınızın altında veya üstünde bulunan tüm canlıların bir uyum içinde sizin için çalışmasını sağlıyor. Yararlı bakterilerin ve mantarların arazinizde oluşmasına sebep oluyor. Sonuç olarak bu uygulama bolluk ve bereketi de beraberinde getiriyor. Detaylarını Permakültür Felsefesi yazımızda bulabilirsiniz.